GRANICE2
Dagmara Kucewicz

Dagmara Kucewicz

ASERTYWNOŚĆ – DZIEŃ 2

Granice w relacjach

Ostatnio napisałam kilka słów o asertywności. Temat ten nieustanie jednak wzbudza ogromne poruszenie i jest w stosunku do niego ciągle wiele pytań i wątpliwości. Dlatego chciałabym dziś wziąć pod lupę stawianie granic w relacjach międzyludzkich.

Jak wszyscy wiecie, na umiejętność budowania dobrych relacji składa się oczywiście wiele czynników. Jednak warto podkreślić, że ogromną rolę gra tu sztuka stawiania granic. Często na pewno słyszysz w odniesieniu do jakiejś (szczególnie) trudnej relacji: „WYZNACZ GRANICE”. Ty jednak nie do końca wiesz, co się za tym kryje?

Joanna też słyszała dość często te słowa: „musisz koniecznie postawić /wyznaczyć granice…”

Tyle tylko, że w jej głowie pojawiało się pytanie „ale jak?

Jej pierwsze skojarzenie było związane z takimi granicami, jakie mają państwa. A jeśli wziąć pod uwagę, że i te są dziś już tylko na mapie i nie ma murów, ani bram… Są one dziś umowne i trochę wirtualne…

W Europie możemy poruszać się w większości swobodnie, jednak wiemy, że gdzie indziej niedozwolone przejście przez granicę naraża nas zaś na konsekwencje prawne i nieprzyjemności, a brutalne naruszenie wręcz na agresję ze strony innego państwa. Znamy takie przykłady z historii i Joanna je też znała. Idąc dalej tym tropem. Gdy Joanna pomyślała w kontekście historii, to wiedziała, że atak wywołuje zniewolenie i chęć odwetu. Pomyślała sobie, że chyba podobnie, jak z granicami państwa sytuacja wygląda w przypadku relacji międzyludzkich.

Jak jest u ciebie? Chcę powiedzieć, że u większości ludzi budzą się negatywne emocje i sprzeciw, gdy ich granice zostają naruszane. Jednak warto tu dodać, że by respektować granice innych osób, trzeba mieć i wiedzieć jak to jest z naszymi własnymi granicami….

Joanna miała tu pewną trudność… W niektórych relacjach otwierała się natychmiast i nie czuła wcale, gdzie jest ta granica, jak na przykład między przyjaciółkami. Razem się wychowywały, pożyczały sobie wszystko, spały razem na biwakach i różnych wyjazdach. Często wszystko robiły razem i były nawet fizycznie bardzo blisko. Tak, jakby nie było tych granic wcale…

Znowu w innych okolicznościach zauważyła, że odczuwa jakiś dziwny niepokój. Na przykład, w pociągu, czy autobusie, kiedy jakiś z pasażerów przysuwał się do niej tak, że mogła śmiało poczuć zapach tego człowieka. Nie mogła tego znieść. Była natychmiast zirytowana. Joanna zaczęła się zastanawiać, o co chodzi, obserwować co mówi jej ciało i w jakich okolicznościach i dlaczego wysyła tak różne sygnały. Zaczęła się zastanawiać i przyglądać, jakie jeszcze ma granice.

CDN…

Masz pytanie, stoi przed Tobą cel, jakieś wyzwanie, chcesz rozwiązać problem? Stoisz w miejscu? Coś Cię hamuje, by ruszyć? Chcesz poznać i zrozumieć siebie oraz zredukować stres?  Umów się na rozmowę online lub napisz.

Chcesz poznać sprawdzone i skuteczne metody i sposoby, dzięki którym będziesz sprawniej działać i mieć udane życie, lepiej pokonywać codzienne trudności i żyć w zgodzie ze sobą?  Zapraszam Was serdecznie do WAŻKiej SPRAWY,   która zapewnia Wam wygodny i łatwy kontakt do produktów i usług: PORADY, KONSULTACJE, COACHING, WARSZTATY, KURSY ONLINE, E-BOOKI https://dagmarakucewicz.pl/sklep/

itd.  

Udostępnij post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Dzień dobry,

miło mi, że jesteś. Ta strona powstała z myślą o osobach poszukujących pomocy. Być może czujesz się przytłoczona, rozdarta/ -y między obowiązkami, niemożliwością podjęcia decyzji czy brakiem sensu życia…

Nie ma bardziej Ważkiej Sprawy w Twoim życiu niż Twój komfort psychiczny jestem tutaj po to, aby Ci pomóc.

Zapraszam skontaktuj się

kontakt@dagmarakucewicz.pl