granice54
Dagmara Kucewicz

Dagmara Kucewicz

ASERTYWNOŚĆ- DZIEŃ 3

Systemy

Joanna postanowiła zgłębić temat granic w kontaktach ponieważ jej obserwacje w odniesieniu do innych osób były coraz ciekawsze. Nazbierała już całkiem sporo materiału „dowodowego” informacji na ten temat.

Wszystko skrupulatnie zapisywała w swoim pamiętniku. Zapiski dostarczyły jej nie tylko wiedzy, ale również uruchomiły masę wspomnień i przykładów.

Te wszystkie doświadczenia dostarczyły jej też wiedzy, a tę wiedzę (odnośnie własnych granic) zbieramy całe życie i daje nam ona fundament tożsamości i wolności. Joanna zaobserwowała, że znajduje różne rodzaje granic. Pogrupowała te grancie na poszczególne kategorie i tak następująco: granice emocjonalne, fizyczne, intelektualne, i duchowe.

Granice fizyczne możemy najlepiej odczuć wówczas, gdy ktoś jest /lub podchodzi za blisko, czyli uczą nas one o naszej intymności.

Granice emocjonalne, pozwalają nam poznawać i nazywać uczucia pojawiające się w określonej sytuacji.

Granice intelektualne pomocne są w sprecyzowaniu myśli i potrzeb, jak też przydatne w obróbce zadań, celów. Możemy odróżnić, że to nasze potrzeby, a nie na przykład innej osoby. Granice intelektualne to to, że pomagają nam przyjmować i weryfikować informacje napływające ze świata zewnętrznego. Pomagają określić czego chcemy lub potrzebujemy, a co jest nam zbędne. Dzięki nim potrafimy sprecyzować nasze pragnienia i nie mylimy ich z potrzebami innych.

Nasze duchowe granice są niezbędne do określenia systemu wartości, w tym też światopoglądu religijnego.

Takich właśnie obserwacji dokonała Joanna. Ale zaczęła się zastanawiać, czy tylko podział granic, czy może coś więcej ma wpływ i znaczenie dla relacji międzyludzkich….

Ważne, aby w tym miejscu wspomnieć o tym, że możemy mieć różne systemy granic. Te systemy mogą być:

a) nienaruszone, stałe,

b) takie, w których brak granic,

c) uszkodzone,

d) lub mogą być mury, a nie granice.

Każdy z systemów charakteryzuje się czym innym i tak odpowiednio, system nienaruszony jest zdrowy możemy przepuszczać, zdobywać informacje, budować satysfakcjonujące związki, odczuwamy poczucie bezpieczeństwa, umiemy też zarówno respektować czyjeś granice jak też cudzą odmowę oraz sami odmówić.

W systemie, gdzie brakuje granic, trudno nam się chronić przed naruszeniem. Mamy często kontakty z innymi oraz możemy wchodzić w rolę ofiary lub oprawcy. Tu oczywiście w tym systemie mamy ogromną trudność przed odmawianiem.

W systemie uszkodzonym, nasze granice są bardzo sztywne z ogromnymi lukami. To powodować może dużą potencjalność konfliktów i narażenia na naruszenie. W tym systemie też mamy kłopoty w kontaktach z innymi i trudności w respektowaniu granic innych. Nie czujemy się bezpiecznie i też ciężko przychodzi nam odmawiać.

W systemie, gdzie są mury zamiast granic jesteśmy zupełnie odizolowani, odgrodzeni. Występuje tu duże poczucie zarówno izolacji, samotności jaki i nie ma intymności w kontakcie z człowiekiem. W tym systemie na wszelki wypadek zazwyczaj zawsze odmawiamy (na zapas).

Masz pytanie, stoi przed Tobą cel, jakieś wyzwanie, chcesz rozwiązać problem? Stoisz w miejscu? Coś Cię hamuje, by ruszyć? Chcesz poznać i zrozumieć siebie oraz zredukować stres?  Umów się na rozmowę online lub napisz.

Chcesz poznać sprawdzone i skuteczne metody i sposoby, dzięki którym będziesz sprawniej działać i mieć udane życie, lepiej pokonywać codzienne trudności i żyć w zgodzie ze sobą?  Zapraszam Was serdecznie do WAŻKiej SPRAWY,   która zapewnia Wam wygodny i łatwy kontakt do produktów i usług: PORADY, KONSULTACJE, COACHING, WARSZTATY, KURSY ONLINE, E-BOOKI https://dagmarakucewicz.pl/sklep/

itd.  

Udostępnij post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Dzień dobry,

miło mi, że jesteś. Ta strona powstała z myślą o osobach poszukujących pomocy. Być może czujesz się przytłoczona, rozdarta/ -y między obowiązkami, niemożliwością podjęcia decyzji czy brakiem sensu życia…

Nie ma bardziej Ważkiej Sprawy w Twoim życiu niż Twój komfort psychiczny jestem tutaj po to, aby Ci pomóc.

Zapraszam skontaktuj się

kontakt@dagmarakucewicz.pl