jose-a-thompson-VeeZz9sUaic-unsplash
Dagmara Kucewicz

Dagmara Kucewicz

DEPRESJA – CZYM JEST?

Może i Ty czujesz się od pewnego czasu inaczej, masz problemy ze spaniem, ciągle jest Ci smutno… zastanawiasz się, co to może być…

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja znajduje się na 4 miejscu wśród najczęściej diagnozowanych chorób na świecie. Na depresję cierpi dziś 350 mln ludzi, z czego w Polsce aż 1,5 mln. Niepokojące jest, że choroba dotyka w coraz większym stopniu dzieci i młodzież.

Szacuje się, że w Polsce nawet 20% młodzieży cierpi z powodu zaburzeń depresyjnych, a niektóre dane wskazują, że objawy depresyjne można stwierdzić nawet u co trzeciego nastolatka.

Liczba zdiagnozowanych osób rośnie drastycznie co roku. Dotyczy osób w każdym wieku, poczynając od nastolatków, a nawet dzieci, aż po seniorów. Choroba ta dotyka dwa razy częściej kobiet.

Co dziesiąty pacjent zgłaszający się do lekarza pierwszego kontaktu z powodu innych dolegliwości ma pełnoobjawową depresję, a drugie tyle osób cierpi z powodu pojedynczych objawów depresyjnych.

Depresja to choroba, którą można i należy leczyć, jej objawy mogą mieć charakter nawracający i przewlekły. Obecnie dostępne są dobre i skuteczne metody

Specjaliści mówią, że „nastała era melancholii” i paradoksalnie najbardziej zagrożeni zachorowaniem na depresję są ludzie młodzi, którym nieźle się powodzi. Na ogół uważa się, że depresja uwarunkowana jest niepomyślnymi sytuacjami w życiu, ale na stan rzeczy mają nie tylko sytuacja w jakiej się znajdujemy, ale co o niej myślimy.

Jak zatem rozpoznać czy mam depresję czy nie?

Możesz przeczytać zawarte tu kilka informacji, jeśli Cię coś niepokoi, to udaj się na konsultację do specjalisty. Podejrzenie depresji może postawić lekarz psychiatra oraz psycholog. W psychiatrii i psychologii jedną z najważniejszych metod diagnostycznych jest prawidłowo zebrany wywiad od pacjenta, a także obserwacja pacjenta oraz metody badawcze (testy). Tylko wywiad lub tylko samo badanie skalami, bez pełnego badania nie przesądza o rozpoznaniu.

Oznaki i symptomy depresji:

Mamy do czynienie z czterema grupami objawów depresji: zaburzenia nastroju, zaburzenia myślenia, lub poznawcze, motywacyjne, i fizyczne. W depresji stwierdza się triadę poznawczą autorstwa Aarona Becka, czyli występowanie negatywnych myśli dotyczących siebie, otoczenia i przyszłości.

Triada Becka:

 • Negatywny wizerunek siebie („rzeczy są złe, ponieważ ja jestem zły”)
 • Negatywna ocena wszelkich doświadczeń (wszystko zawsze było złe)
 • Negatywny obraz przyszłości (przewidywanie niepowodzeń)

Depresja charakteryzuje się obniżeniem nastroju, utratą zainteresowań i odczuwania przyjemności, spadkiem energii i poczucia własnej wartości, zaburzenia motywacji, pesymistycznym patrzeniem w przyszłość i utrwalaniem/umacnianiem negatywnych przekonań (negatywny dialog wewnętrzny), przeświadczeniem o własnej winie za wszelakie zdarzenia, objawy fizyczne (zaburzeniami snu- trudności w zasypianiu i przebudzanie się wczesnym rankiem, zmęczenie w ciągu dnia, brak apetytu, brak zainteresowania seksem) oraz trudnościami w koncentracji. Depresji często towarzyszą objawy lęku. Zmiany widoczne są także w otoczeniu- nawet pozytywna komunikacja w domu, związku jest odbierana, filtrowana przez taką osobę jak negatywna, spotyka się z negatywną reakcją.

Objawy

Stopniowa utrata radości życia i odczuwania przyjemności, umiejętności cieszenia się rzeczami i wydarzeniami, które do tej pory były odczuwane jako radosne, aż do całkowitego ich zaniku (anhedonia). Obniżenie nastroju i przeżywania, połączone ze zobojętnieniem („jest mi wszystko jedno, co się dzieje i co się stanie”), poczucie pustki. Czasami zmienny (labilny), drażliwy nastrój, trudność w kontrolowaniu własnego nastroju oraz smutek (mające głęboki i przenikliwy charakter, doświadczane przez większość czasu), płacz, który coraz trudniej kontrolować, a czasami niemożność panowania nad własnymi emocjami, impulsywność niezgodna z dotychczasowym zachowaniem.

Objawy podstawowe:

 1. Obniżony nastrój
 2. Utrata zainteresowań i zdolności do radowania się
 3. Zmniejszenie energii prowadzące do wzmożonej męczliwości i zmniejszenia aktywności.

Objawy dodatkowe:

 1. Osłabienie koncentracji i uwagi.
 2. Niska samoocena i mała wiara w siebie
 3. Poczucie winy i małej wartości (nawet w epizodach o łagodnym nasileniu)
 4. Pesymistyczne, czarne widzenie przyszłości
 5. Myśli i czyny samobójcze
 6. Zaburzenia snu
 7. Zmniejszony apetyt

Udostępnij post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email