jose-a-thompson-VeeZz9sUaic-unsplash
Dagmara Kucewicz

Dagmara Kucewicz

DEPRESJA – CZYM JEST?

Dorota zgłosiła się do terapii z powodu długo utrzymujących się dolegliwości w wielu obszarach: miała bóle w klatce piersiowej, zawroty głowy, bóle różnych części ciała, kłopoty z oddechem, trudności ze spaniem i ogromne problemy z nastrojem. Raz zapadała na całe dnie niczym w letarg i nie była w stanie zmusić się do uśmiechu, z trudem wykonywała cokolwiek. Innym razem wszystkiego miała dosyć i dopadała ją wściekłość…Nie miała już na nic siły, miła dosyć. Dolegliwości stały się na tyle uciążliwe, że postanowiła poszukać pomocy. Dowiedziała się, że zdiagnozowano u niej depresję oraz dodatkowo zaburzenia somatyczne. Zalecono podjęcie terapii.

Zapewne często słyszysz wokół siebie o zjawisku depresji, a może i Ty czujesz się od pewnego czasu inaczej, odczuwasz rozmaite dolegliwości czy bóle w ciele. A może masz problemy ze spaniem? Lub ciągle jest Ci smutno?… Czasami też inne objawy i już nie wiesz co to może być? …Depresja nie jedno ma imię. Są jej różne odmiany, a ona sama “chętnie żyje w towarzystwie” innych krewnych jak np.: zaburzeń somatycznych, lękowych: https://dagmarakucewicz.pl/wyjasnienie-pojec/

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja znajduje się na 4 miejscu wśród najczęściej diagnozowanych chorób na świecie. Na depresję cierpi dziś 350 mln ludzi, z czego w Polsce aż 1,5 mln. Niepokojące jest, że choroba dotyka w coraz większym stopniu dzieci i młodzież.

Szacuje się, że w Polsce nawet 20% młodzieży cierpi z powodu zaburzeń depresyjnych, a niektóre dane wskazują, że objawy depresyjne można stwierdzić nawet u co trzeciego nastolatka.

Liczba zdiagnozowanych osób rośnie drastycznie co roku. Dotyczy osób w każdym wieku, poczynając od nastolatków, a nawet dzieci, aż po seniorów. Choroba ta dotyka dwa razy częściej kobiet.

Co dziesiąty pacjent zgłaszający się do lekarza pierwszego kontaktu z powodu innych dolegliwości ma pełnoobjawową depresję, a drugie tyle osób cierpi z powodu pojedynczych objawów depresyjnych.

Depresja to choroba, którą można i należy leczyć, jej objawy mogą mieć charakter nawracający i przewlekły. Obecnie dostępne są dobre i skuteczne metody

Specjaliści mówią, że „nastała era melancholii” i paradoksalnie najbardziej zagrożeni zachorowaniem na depresję są ludzie młodzi, którym nieźle się powodzi. Na ogół uważa się, że depresja uwarunkowana jest niepomyślnymi sytuacjami w życiu, ale na stan rzeczy mają nie tylko sytuacja w jakiej się znajdujemy, ale co o niej myślimy.

Jak zatem rozpoznać czy mam depresję czy nie?

Możesz przeczytać zawarte tu kilka informacji, jeśli Cię coś niepokoi, to udaj się na konsultację do specjalisty. Podejrzenie depresji może postawić lekarz psychiatra oraz psycholog. W psychiatrii i psychologii jedną z najważniejszych metod diagnostycznych jest prawidłowo zebrany wywiad od pacjenta, a także obserwacja pacjenta oraz metody badawcze (testy). Tylko wywiad lub tylko samo badanie skalami, bez pełnego badania nie przesądza o rozpoznaniu.

Oznaki i symptomy depresji:

Mamy do czynienie z czterema grupami objawów depresji: zaburzenia nastroju, zaburzenia myślenia, lub poznawcze, motywacyjne, i fizyczne. W depresji stwierdza się triadę poznawczą autorstwa Aarona Becka, czyli występowanie negatywnych myśli dotyczących siebie, otoczenia i przyszłości.

Triada Becka:

 • Negatywny wizerunek siebie („rzeczy są złe, ponieważ ja jestem zły”)
 • Negatywna ocena wszelkich doświadczeń (wszystko zawsze było złe)
 • Negatywny obraz przyszłości (przewidywanie niepowodzeń)

Depresja charakteryzuje się obniżeniem nastroju, utratą zainteresowań i odczuwania przyjemności, spadkiem energii i poczucia własnej wartości, zaburzenia motywacji, pesymistycznym patrzeniem w przyszłość i utrwalaniem/umacnianiem negatywnych przekonań (negatywny dialog wewnętrzny), przeświadczeniem o własnej winie za wszelakie zdarzenia, objawy fizyczne (zaburzeniami snu- trudności w zasypianiu i przebudzanie się wczesnym rankiem, zmęczenie w ciągu dnia, brak apetytu, brak zainteresowania seksem) oraz trudnościami w koncentracji. Depresji często towarzyszą objawy lęku. Zmiany widoczne są także w otoczeniu- nawet pozytywna komunikacja w domu, związku jest odbierana, filtrowana przez taką osobę jak negatywna, spotyka się z negatywną reakcją.

Objawy

Stopniowa utrata radości życia i odczuwania przyjemności, umiejętności cieszenia się rzeczami i wydarzeniami, które do tej pory były odczuwane jako radosne, aż do całkowitego ich zaniku (anhedonia). Obniżenie nastroju i przeżywania, połączone ze zobojętnieniem („jest mi wszystko jedno, co się dzieje i co się stanie”), poczucie pustki. Czasami zmienny (labilny), drażliwy nastrój, trudność w kontrolowaniu własnego nastroju oraz smutek (mające głęboki i przenikliwy charakter, doświadczane przez większość czasu), płacz, który coraz trudniej kontrolować, a czasami niemożność panowania nad własnymi emocjami, impulsywność niezgodna z dotychczasowym zachowaniem.

Objawy podstawowe:

 1. Obniżony nastrój
 2. Utrata zainteresowań i zdolności do radowania się
 3. Zmniejszenie energii prowadzące do wzmożonej męczliwości i zmniejszenia aktywności.

Objawy dodatkowe:

 1. Osłabienie koncentracji i uwagi.
 2. Niska samoocena i mała wiara w siebie
 3. Poczucie winy i małej wartości (nawet w epizodach o łagodnym nasileniu)
 4. Pesymistyczne, czarne widzenie przyszłości
 5. Myśli i czyny samobójcze
 6. Zaburzenia snu
 7. Zmniejszony apetyt

Udostępnij post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Dzień dobry,

miło mi, że jesteś. Ta strona powstała z myślą o osobach poszukujących pomocy. Być może czujesz się przytłoczona, rozdarta/ -y między obowiązkami, niemożliwością podjęcia decyzji czy brakiem sensu życia…

Nie ma bardziej Ważkiej Sprawy w Twoim życiu niż Twój komfort psychiczny jestem tutaj po to, aby Ci pomóc.

Zapraszam skontaktuj się

kontakt@dagmarakucewicz.pl