alexandra-gorn-smuS_jUZa9I-unsplash
Dagmara Kucewicz

Dagmara Kucewicz

LĘK?

Strach i lęk są emocjami, które nieodłącznie towarzyszą człowiekowi
  • CZYM JEST LĘK I PO CO NAM LĘK?
    CZY MA JAKIEŚ ZNACZENIE?
    KIEDY JEST GO ZBYT DUŻO?
    RODZAJE ZABURZEŃ LĘKOWYCH
    LECZENIE – JAK SOBIE RADZIĆ?

Lęk jest zjawiskiem złożonym

Z pewnością zauważasz, że czasami myśli produkują się w Twojej głowie bardzo intensywnie. Myślisz sobie o różnych rzeczach, chcesz zakończyć jedną myśl, a tu pojawia się wile kolejnych. Są różne. Bywają myśli troskliwe, które przychodzą jak obrazy, jak pytania, na które nie masz odpowiedzi. Może dało się zaobserwować, że pod wpływem takiego myślenia, nie możesz spać, zaczynasz się źle czuć. Dlaczego tak jest? Dzieje się tak dlatego, że uczucia rodzą się pod wpływem myśli.

“Jestem taka beznadziejna”

Kiedy pomyślisz sobie: Jestem taka beznadziejna , bo np.: koleżanka nie odpowiedziała Tobie na sms’a. To pod wpływem takiej myśli, możesz zacząć odczuwać na przykład lęk, zacząć się obawiać odrzucenia przez koleżankę. To oczywiście spowoduje kolejne konsekwencje. Nasze myśli i zachowania zazwyczaj ściśle się ze sobą wiążą. Zdarza się, że nie zdajemy sobie sprawy z myśli, które spowodowały nasze samopoczucie i zachowanie.

Lęk to naturalny stan emocjonalny pojawiający się w życiu

Strach i lęk są emocjami, które nieodłącznie towarzyszą człowiekowi. W rozumieniu potocznym strach i lęk są zazwyczaj ze sobą utożsamiane. Strach jest emocją podstawową, a więc uniwersalną dla każdego człowieka. Można wskazać, iż lęk odnosi się do wewnętrznego stanu człowieka. Lęk od strachu: strach w przeciwieństwie do lęku ma określony przedmiot który można zobaczyć, analizować. Słownik psychologii określa „lęk” (anxiety) jako: „niejasny, nieprzyjemny stan emocjonalny charakteryzujący się przeżywaniem obaw, strachu, stresu i przykrości”.

Lęk jest reakcją na sytuacje postrzegane jako niebezpieczne

Lęk jest reakcją na sytuacje spostrzegane jako niebezpieczne, jak zagrożenie ze strony agresywnego psa. Ale czasami odczuwamy za dużo lęku, odczuwamy lęk o nasze zdrowie i naszą przyszłość niemal cały czas. Co dzieje się wtedy, gdy jest go za dużo, kiedy natężenie lęku nie jest adekwatne do sytuacji?

U niektórych osób stan niepokoju utrzymuje się: a)nawet kiedy nie ma zagrożenia b)dłużej i c)jest bardziej nasilony, nawet jeśli stresujący moment dawno minął.

Była pozornie zdrowa, dbała o siebie bardzo

Dorota była na pozór zdrową osobą, od dziecka bardzo dbała o zdrowie, wszyscy w jej domu dbali. Babcia zawsze mówiła, że to ważne żeby człowiek dbał o siebie i unikał używek i tego, co mu szkodzi. Dlatego Dorota dbała o dietę, ćwiczyła, gotowała zdrowo dla swojej rodziny i dbała o higienę. To przecież normalne. Robiła to, by dbać o siebie i bliskich, ale też, aby ustrzec się, jak mawiała babcia “tego, co może zaszkodzić”.

Zdarzenie

Pół roku temu była świadkiem wypadku rowerzysty z samochodem. Bardzo się wówczas wystraszyła, myślała, że dostanie zawału. Od tamtej pory ciągle miała wrażenie, że coś jest nie tak z jej sercem i zaczęła je badać.

Jednocześnie od jakiegoś czasu zauważyła, że mimo iż tak dba o dietę i ćwiczy, to czuje się ciągle zmęczona, wyczerpana i obawia się, że jej serce jakoś dziwnie bije. Koncentrowała się na tym coraz intensywniej i zaczęła się nieustannie obawiać zawału. W końcu udała się do lekarza, potem do kardiologa, zrobiono badania, wykluczono chorobę serca i skierowano Dorotę na konsultację do psychologia i psychiatry. Tam została zbadana, przeprowadzono dogłębną diagnozę i dowiedziała się, że cierpi na zaburzenia lękowe.

Wiele zaburzeń lękowych

LĘK JEST ZJAWISKIEM ZŁOŻONYM- ASPEKTY LĘKU

fizjologiczny (ciało)

poznawczy (myśli)

behawioralny (zachowanie)

RODZAJE ZABURZEŃ LĘKOWYCH (NERWIC)

1.fobia społeczna

2.fobie specyficzne

3.zespół lęku uogólnionego (gad)

4.lęk paniczny

5.zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (ocd)

6.zespół ostrego stresu i zespół stresu pourazowego

Obserwujesz u siebie podobne symptomy? Masz pytanie? Napisz lub zadzwoń.

Udostępnij post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Dzień dobry,

miło mi, że jesteś. Ta strona powstała z myślą o osobach poszukujących pomocy. Być może czujesz się przytłoczona, rozdarta/ -y między obowiązkami, niemożliwością podjęcia decyzji czy brakiem sensu życia…

Nie ma bardziej Ważkiej Sprawy w Twoim życiu niż Twój komfort psychiczny jestem tutaj po to, aby Ci pomóc.

Zapraszam skontaktuj się

kontakt@dagmarakucewicz.pl