MARZrODZ
Dagmara Kucewicz

Dagmara Kucewicz

MARZENIA RODZICÓW WOBEC DZIECI

Marzenia jakie mamy wobec naszych dzieci, to nieco więcej, niż wyłącznie zdrowie. Chcemy dla nich miłości, przyjaciół, dobrostanu … a zaczyna się czasem tak niewinnie… młoda matka i młody ojciec, chcą jak najlepiej dla swojej pociechy. Niestety nie wiedzą, jak. Ich półtoraroczny synek, Dawid jest bardzo ciekawy świata, poszukuje, włazi, zagląda, nie umie jeszcze zapytać. I tu zaczyna się ciekawa zabawa…

Im częściej mały Dawid próbuje wdrapać się na łóżko, bo odkrył tam małe coś (kontakt) i chce sprawdzić, co to fajnego, tym bardziej jego mama zabrania mu tam włazić. No, ale on jest uparty i stawia na swoim. Myśli, że to taka zabawa, mama wymyśla przeszkody, a on musi je pokonać. Początkowo matka chce na dziecko nakrzyczeć, co on robi? Przecież to nie jest bezpieczne! Ale powstrzymuje się i odkrywa, że dziecko traktuje to jak wyzwanie, które można pokonać. W końcu odkryła to, o co chodzi dziecku! Jemu przynosi to radość i jest wyzwaniem. Teraz bierze zabawki i chowa za tapczan, tak aby Dawid mógł je odnaleźć pod całą masą poduszek i kartoników, które miały stanowić przeszkodę dla chłopca. Dziecko jest uradowane, znajduje zabawkę i cieszy się z wygranej całym sobą! Daje mamie zabawkę z radością! Przekazując tym samym: „Mamo ja jestem taki dzielny! Zrobiłem to sam!”

Mama dziecka nauczyła się tego dnia wielkiej rzeczy, może nadal obserwować otoczenie i sprawdzać, czy nie ma tam zagrożeń dla dziecka, jednocześnie uczyć dziecko jak pokonać przeszkody i odczuć smak dumy z własnego osiągnięcia.

Siła i moc oddziaływania rodziców na dzieci jest ogromna.

To, jak dzieci reagują (również w stresie), jak ogarniają codzienny chaos, czy dają sobie radę, czy też nie, oraz w jakim stopniu, zależy to od nas rodziców.

W związku z tym, pewnie zapytacie: co robić, żeby dzieci radziły sobie lepiej?
Drogi rodzicu mów swojemu dziecku, że:

– jest mile widziane i ważne

– je kochasz i okazuj mu to, nie tylko słowem, ale i czynem

– popełnianie błędów jest normalne

Rodzicu doceniaj i dawaj wsparcie

– Słuchaj go z uważnością

– Zachęcaj dziecko do poszukiwania rozwiązań

– Stawiaj mu kreatywne pytania


To tylko krótka lista, która wymaga wyjaśnienia i przećwiczenia każdej z umiejętności. Masz pytania, chcesz nauczyć się więcej odnośnie tego tematu – zapraszam do kontaktu.

Jeżeli masz jakieś pytania napisz do mnie.

Z pozdrowieniami, Dagmara Kucewicz

Udostępnij post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Dzień dobry,

miło mi, że jesteś. Ta strona powstała z myślą o osobach poszukujących pomocy. Być może czujesz się przytłoczona, rozdarta/ -y między obowiązkami, niemożliwością podjęcia decyzji czy brakiem sensu życia…

Nie ma bardziej Ważkiej Sprawy w Twoim życiu niż Twój komfort psychiczny jestem tutaj po to, aby Ci pomóc.

Zapraszam skontaktuj się

kontakt@dagmarakucewicz.pl