business-woman-2071349_1920
Dagmara Kucewicz

Dagmara Kucewicz

Nazywam się
Dagmara Kucewicz,
uczę jak dzięki
sztuce uważności sprawniej działać i mieć udane życie!

MULITASKING, CZYLI WIELOZADANIOWOŚĆ

W ostatnich tygodniach nasze rozmowy krążą wokół mulitaskingu

W ostatnich tygodniach dużo naszych rozmów krążyło wokół mulitaskingu, czyli wielozadaniowości, bycia na autopilocie, bycia wiecznie zamyślonym, pogrążonym w swoich codziennych troskach.

Jeśli chodzi o multitasking, to jak sądzisz, czy jest on dobry czy raczej ma same wady? Podczas naszego spotkania na żywo w grupie przy fanpage Ważka Sprawa robiliśmy ciekawe ćwiczenie, dzięki któremu każda osoba mogła samodzielnie doświadczyć i sprawdzić jak to jest być multitsking i wyciągnąć własne wnioski. Było rzeczywiście interesująco!

Badania w tym przedmiocie dowodzą, że wielozadaniowość to mit i że się nie sprawdza. Ponieważ, dzięki jednoczesnemu wykonywaniu nawet bardzo prostych czynności, (jak popularna jazda samochodem i rozmowa przez telefon) wzrasta czterokrotnie ryzyko spowodowania wypadku.

Nie możemy być jednocześnie …

Nie możemy być jednocześnie dostatecznie dobrze skoncentrowani na dwóch czynnościach, zadaniach: rozmawiać z klientem i odpowiadać na maila; rozmawiać z dzieckiem i odpisywać koleżance; gotować obiad, oglądać serial i słuchać partera … Wówczas jesteśmy w tzw. „częściowej nieuwadze”. Niestety taki permanentny stan rozproszonej nieuwagi to dla nas codzienność. I to jest smutna wiadomość.

Raczej powinniśmy uczyć się od maszyn

Raczej powinniśmy uczyć się od maszyn, które konstruujemy i tak jak one, nauczyć się przełączać z jednej czynności, na kolejną po skończeniu tej pierwszej. Takie działanie nie tylko poprawia naszą koncentrację i jest zdrowsze, ale poprawia także naszą efektywność. Warto spróbować!

Udostępnij post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email