1BIEG
Dagmara Kucewicz

Dagmara Kucewicz

NA PIERWSZYM BIEGU

Wspominałam już, że poruszam się po mieście rowerem. Z poziomu drogi rowerowej widzę jak wszyscy spieszą się: piesi, rowerzyści, kierowcy; rano do pracy, a popołudniu do domu. Ten pośpiech sprawia, że jesteśmy napięci. Wskutek czego powodujemy nerwowe, często niebezpieczne sytuacje. A gdyby tak zwolnić? Z pewnością powiecie, że to nierealne, niemożliwe, nie da się zrobić…. Zanim wytoczycie wszystkie kontrargumenty, zapraszam do przeczytania kilku zdań poniżej.

Często sprawdzałam sama tę propozycję. A co będzie jak będę jechać wolniej? Ze zdumieniem, za każdym razem stwierdzam, że dojeżdżam mimo wszytko, do celu na czas i po drodze widzę więcej, ponadto jestem w lepszym nastroju! Dlaczego zachęcam do zwolnienia? Jadąc drogą dla rowerów, dosłownie pół metra od tirów pędzących obok mnie, zastanawiam się jak zmieniły się nasze miasta i jak, z tej perspektywy drogi wyraźnie widać nasze bycie „na autopilocie”(z głową gdzie indziej, w pośpiechu, bez aktywnego uczestnictwa w tym, co tu i teraz).

Żyjemy dziś w czasach, w których nastąpiło bardzo wiele niezwykłych przemian technologicznych. Mamy oczywiście wiele ważnych odkryć i wynalazków, na przykład tych w zakresie medycyny, których jeszcze 10 czy 20 lat temu nie mogliśmy sobie nawet wyobrazić. Z tych rozwiązań z pewnością możemy się cieszyć. Jednak trzeba otwarcie powiedzieć, że jest też druga strona tego medalu…

Niestety nasze codzienne życie musiało przyspieszyć i zmieniło się w ostatnich dekadach, wskutek tak wielu przemian. Musimy się nieustannie się przystosowywać do nowych okoliczności, do nowych warunków. Na przykład musimy uczyć się o wiele więcej niż nasi przodkowie, ponieważ stale przybywa nowych informacji. Z jednej strony średnia życia człowieka wydłużyła się, między innymi dzięki nowoczesnej medycynie. Z drugiej strony spotykamy się z ogromnym przeciążeniem i chorobami, które są skutkiem między innymi długotrwałego stresu.

Specjaliści (oraz Światowa Organizacja Zdrowia) biją na alarm, ponieważ zachorowalność na depresję bardzo szybko wzrasta i co gorsza, dotyka nie tylko dorosłych, ale też młodzież i dzieci… Warto, żeby się zastanowić jak temu przeciwdziałać. Dlatego mój postulat o to, by zwolnić i wyłączyć autopilota. Z pewnością zapytacie to wykonać? Oczywiście, mam kilka dobrych pomysłów i podzielę się nimi z Wami z ogromną przyjemnością w kolejnych odcinkach.  

Cdn.

Udostępnij post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Dzień dobry,

miło mi, że jesteś. Ta strona powstała z myślą o osobach poszukujących pomocy. Być może czujesz się przytłoczona, rozdarta/ -y między obowiązkami, niemożliwością podjęcia decyzji czy brakiem sensu życia…

Nie ma bardziej Ważkiej Sprawy w Twoim życiu niż Twój komfort psychiczny jestem tutaj po to, aby Ci pomóc.

Zapraszam skontaktuj się

kontakt@dagmarakucewicz.pl